czwartek, 17 września 2015

Regulacja obrotów maszyny SINGER heavy duty 4423

Nowa maszyna - euforia, brak skupienia w pracy, brak snu i niemożność skupienia się na czymkolwiek innym. To jak nowe lepsze życie, bo teraz szycie będzie stąpaniem po obłokach. Dźwięki nowej maszyny staną się kołysanką dla ucha jak szum czerwcowych liści. Jest taka piękna, że gdyby nie jej waga nosiłabym ją jak wisior albo torebkę...  


Dlaczego więc szyje ZA SZYBKO?! Nie tak miało to wyglądać!

Na szczęście można to wyregulować/naprawić.

Drążyłam ten temat w dwóch rzutach. 9 miesięcy temu gdy kupiłam nową maszynę i dałam się przekonać, że tempo jest dobre tylko ja muszę się przyzwyczaić oraz miesiąc temu gdy moja cierpliwość skończyła się i postanowiłam, że albo wyreguluję maszynę albo ją sprzedam i kupię inną. Nie mogłam już na nia patrzeć.

Serwis za każdym razem tłumaczył mi, że prędkość reguluję dociskiem pedału...wrrr nie mogłam już tych bzdur słuchać. Nie wyobrażałam sobie, że mam odsyłać maszynę do serwisu, bo z tym miałabym sporo klopotu. Zdołałam przekonać serwisanta, że dobrze orientuję się w obrotach na jakich powinna pracować maszyna. Stanęło na tym, że mam przesłać do serwisu sam pedał. To mnie bardzo zaskoczyło i utwierdziło w przekonaniu, że coś tu nie gra. W końcu znalazła się dobra dusza, a nawet dwie w jednej z fb.kowych grup, ktore wspomniały o regulacji pedału. Troszkę trwało zanim doszłam do tego co wyregulować i za pomocą czego.

W maszynie SINGER heavy duty 4423 istnieje możliwość wyregulowania pedału. Nie jest to opisane w instrukcji (nie wiem jak to wyglada w innych maszynach). Producent przewidział regulację, ale powinien to robić serwis, bo mechanizm jest bardzo delikatny. 

Mnie się udało obniżyć obroty maszyny przez regulację pedału i dzielę się doświadczeniami poniżej :))

Regulacja znajduje się w małym otworze na spodniej stronie pedału. Jest to otwór wielkości 2-3 mm ze strzałką i znaczkami minus i plus. 
Otwór w spodniej stronie pedału służący do regulacji obrotów maszyny.
Do regulacji potrzebny jest cienki śrubokręt. Poszłam z pedałem do sklepu typu "ze wszystkim" i ku mojemu zdziwieniu zakupiłam caly komplet cienkich śrubokrętów :) ...może się przydadzą w przyszłości :) UWAGA !!! REGULUJEMY GDY MASZYNA JEST ODŁĄCZONA OD PRĄDU !!!

Delikatnie sprawdzałam, który śróbokręt będzie odpowiedni. Pasuje ten o średnicy 2,4 mm. Przekręciłam bardzo delikatnie w lewo w stronę minusa i próbowałam jak maszyna szyje. Za każdym razem podłączałam i odłączałam maszynę od prądu. Na początku nie było różnicy, ale po przekręceniu o ok. 90 stopni, gdy poczułam opór (dalej się nie dało) maszyna zaczęła wchodzic na obroty dużo wolniej, a ja mogłam zapanować nad tym swoją stopą :) Szczęście było przeogromne :D 

Regulacja obrotów maszyny SINGER heavy duty 4423
Analogicznie można zwiększyć obroty maszyny jeśli chcemy, żeby szyła szybciej. 

9 komentarzy:

 1. Bardzo pożyteczna rada. Też mam tę maszynę, ale nie mam tego problemu. Widocznie mój pedał był od razu nastawiony dobrze. Mnie natomiast przeszkadza ledowe oświetlenie igły, a raczej odblask odbijający się od chromowanych, czy tam niklowanych elementów, przez co nie jestem w stanie nawlec igły jeśli nie podłożę za nią jakiegoś szarego skrawka papieru. W poprzednich maszynach z normalną żaróweczką tego problemu nie było.
  I jeszcze jeden problem to mało miejsca pod głowicą. Ona jest taka gruba, że trudno włożyć rękę do nawleczenia igły, a naprawdę jestem drobnokoścista.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję :) Miło mi, że ktoś to czyta. Rwałam włosy z głowy przez ten pedał :/ światełko też mnie razi, myślałam, że wzrok mi siada.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, mam pytanie również jestem posiadaczką 4423, i czy u Pań tez jest tak mało miejsca pod stopką? tzn czy ona się podnosi ylko o kilka milimetrów? poprzednio miałam łucznika anne510 i stopka podnosiła sie o 100 % wiecej, a tutal ledwie o kilka milimetrów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie potrafię podnieść wyżej, więc chyba się nie da niestety :/

   Usuń
 5. Fantastyczna porada!!! Kupiłam maszynę Heavy Duty 4432 głownie do szycia pokrowców gdzie wskazana jest prędkość, ale miałam przeogromny problem z szyciem maskotek - zwłaszcza rączek z palcami, gdzie nie nadążałam kręcić materiałem za maszyną... ta porada uchroniła mnie przez zakupem drugiej byle jakiej wolnej maszyny, Dzięki!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za tą informację, mój egzemplarz też pracował zbyt szybko, może bardziej chodziło o to że pedał pracuje skokowo, nie jest to analog jaki bym chciał, było albo za wolno albo bardzo szybko. Skręciłem na minimum i w końcu mogę precyzyjnie szyć, myślę jednak o wymianie pedału, jest kiepskiej jakości, zbyt lekki, sprężyny nie pracują równomiernie, przydało by się żeby był cięższy i działał bardziej płynnie.

  Pozdrawiam i dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post się przydał. Z ciekawości też rozejrzę się za lepszym pedałem.

   Usuń