Nowa
maszyna - euforia, brak skupienia w pracy, brak snu i niemożność
skupienia się na czymkolwiek innym. To jak nowe lepsze życie, bo
teraz szycie będzie stąpaniem po obłokach. Dźwięki nowej maszyny
staną się kołysanką dla ucha jak szum czerwcowych liści. Jest
taka piękna, że gdyby nie jej waga nosiłabym ją jak wisior albo
torebkę...
Dlaczego
więc szyje ZA SZYBKO?! Nie tak miało to wyglądać!
Na szczęście można to wyregulować/naprawić.
Drążyłam ten temat w dwóch rzutach. 9 miesięcy temu gdy kupiłam nową maszynę i dałam się przekonać, że tempo jest dobre tylko ja muszę się przyzwyczaić oraz miesiąc temu gdy moja cierpliwość skończyła się i postanowiłam, że albo wyreguluję maszynę albo ją sprzedam i kupię inną. Nie mogłam już na nia patrzeć.
Serwis za każdym razem tłumaczył mi, że prędkość reguluję dociskiem pedału...wrrr nie mogłam już tych bzdur słuchać. Nie wyobrażałam sobie, że mam odsyłać maszynę do serwisu, bo z tym miałabym sporo klopotu. Zdołałam przekonać serwisanta, że dobrze orientuję się w obrotach na jakich powinna pracować maszyna. Stanęło na tym, że mam przesłać do serwisu sam pedał. To mnie bardzo zaskoczyło i utwierdziło w przekonaniu, że coś tu nie gra. W końcu znalazła się dobra dusza, a nawet dwie w jednej z fb.kowych grup, ktore wspomniały o regulacji pedału. Troszkę trwało zanim doszłam do tego co wyregulować i za pomocą czego.
W maszynie SINGER heavy duty 4423 istnieje możliwość wyregulowania pedału. Nie jest to opisane w instrukcji (nie wiem jak to wyglada w innych maszynach). Producent przewidział regulację, ale powinien to robić serwis, bo mechanizm jest bardzo delikatny.
Mnie się udało obniżyć obroty maszyny przez regulację pedału i dzielę się doświadczeniami poniżej :))
Regulacja znajduje się w małym otworze na spodniej stronie pedału. Jest to otwór wielkości 2-3 mm ze strzałką i znaczkami minus i plus.
Otwór w spodniej stronie pedału służący do regulacji obrotów maszyny. |
UWAGA !!! REGULUJEMY GDY MASZYNA JEST ODŁĄCZONA OD PRĄDU !!!
Delikatnie sprawdzałam, który śróbokręt będzie odpowiedni. Pasuje ten o średnicy 2,4 mm. Przekręciłam bardzo delikatnie w lewo w stronę minusa i próbowałam jak maszyna szyje. Za każdym razem podłączałam i odłączałam maszynę od prądu. Na początku nie było różnicy, ale po przekręceniu o ok. 90 stopni, gdy poczułam opór (dalej się nie dało) maszyna zaczęła wchodzic na obroty dużo wolniej, a ja mogłam zapanować nad tym swoją stopą :) Szczęście było przeogromne :D
Regulacja obrotów maszyny SINGER heavy duty 4423 |
Analogicznie można zwiększyć obroty maszyny jeśli chcemy, żeby szyła szybciej.
Bardzo pożyteczna rada. Też mam tę maszynę, ale nie mam tego problemu. Widocznie mój pedał był od razu nastawiony dobrze. Mnie natomiast przeszkadza ledowe oświetlenie igły, a raczej odblask odbijający się od chromowanych, czy tam niklowanych elementów, przez co nie jestem w stanie nawlec igły jeśli nie podłożę za nią jakiegoś szarego skrawka papieru. W poprzednich maszynach z normalną żaróweczką tego problemu nie było.
OdpowiedzUsuńI jeszcze jeden problem to mało miejsca pod głowicą. Ona jest taka gruba, że trudno włożyć rękę do nawleczenia igły, a naprawdę jestem drobnokoścista.
Dziękuję :) Miło mi, że ktoś to czyta. Rwałam włosy z głowy przez ten pedał :/ światełko też mnie razi, myślałam, że wzrok mi siada.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWitam, mam pytanie również jestem posiadaczką 4423, i czy u Pań tez jest tak mało miejsca pod stopką? tzn czy ona się podnosi ylko o kilka milimetrów? poprzednio miałam łucznika anne510 i stopka podnosiła sie o 100 % wiecej, a tutal ledwie o kilka milimetrów...
OdpowiedzUsuńJa też nie potrafię podnieść wyżej, więc chyba się nie da niestety :/
UsuńFantastyczna porada!!! Kupiłam maszynę Heavy Duty 4432 głownie do szycia pokrowców gdzie wskazana jest prędkość, ale miałam przeogromny problem z szyciem maskotek - zwłaszcza rączek z palcami, gdzie nie nadążałam kręcić materiałem za maszyną... ta porada uchroniła mnie przez zakupem drugiej byle jakiej wolnej maszyny, Dzięki!!!
OdpowiedzUsuńSuper, cieszę się że pomogłam :)
UsuńDziękuję za tą informację, mój egzemplarz też pracował zbyt szybko, może bardziej chodziło o to że pedał pracuje skokowo, nie jest to analog jaki bym chciał, było albo za wolno albo bardzo szybko. Skręciłem na minimum i w końcu mogę precyzyjnie szyć, myślę jednak o wymianie pedału, jest kiepskiej jakości, zbyt lekki, sprężyny nie pracują równomiernie, przydało by się żeby był cięższy i działał bardziej płynnie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i dziękuję :-)
Cieszę się, że post się przydał. Z ciekawości też rozejrzę się za lepszym pedałem.
UsuńDzięki o niebo lepiej chodzi maszyna
OdpowiedzUsuńHej. Znalazłam ten wpis przypadkowo. Jak bardzo szybko szyła maszyna przed regulacją? Czy było to takie zabójczo szybkie że nie dało się zapanowac nad tym? :D Szukam domowej maszyny która będzie bardzo szybka, bo szlag mnie trafia z moją 1000 obrotów na minutę. To za wolno. Chciałabym taką co by szyła bardzo bardzo szybko (przyzwyczajenie z pracy na maszynach przemysłowych). Nie chcę kupować w ciemno tej HD, jeśli ma się okazać że to nie ta prędkość o którą mi chodzi. A z kolei na przemysłową mnie nie stać no i nie mam na nią miejsca. Jeśli możesz, daj znać :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za ten wpis - miałem tak samo ambiwalentne odczucia.... Radość z zakupu pierwszej maszyny i kozioł w głowie "jak ja ją ogarnę skoro tak @#$@" - pokrętło w pedale zrobiło robotę.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Nie wierzę!!! Jak ja się męczyłam z tą prędkością światła! A najlepsze jest to że u mnie musiałam przekręcić w prawo + żeby zwolnić.... Jak ja Tobie dziękuję za ten wpis!!!!
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki za świetną poradę!
OdpowiedzUsuńw lewo na minus mniejsze obroty? to ja mam magiczną maszynę bo u mnie w lewo zwariowała i chciała mi urwać rękę, przekręcenie w prawo na plus spowolniło ją 🤣
OdpowiedzUsuńBardzo, bardzo, bardzo dziękuję . Męczyłam się z tym chyba rok. Po prostu dla mnie jak odkrycie Kopernika 😉
OdpowiedzUsuńDziękuję za poradę za cenne wskazówki pomogła mi pani z serca dziękuję💐
OdpowiedzUsuń